3D Yazıcılar Yeni Bir Endüstri Devrimine Yol mu Açıyor?

3D yazıcılarla ilgili polemik ve tartışmalar giderek alevlendi ve tarihteki ekonomik devrimlerle birlikte değişen sosyolojik sınıf ve yapıların yeni bir devrimle nasıl şekil alacağına dair önemli açıklamalar yapılmaya başlandı. Henüz, 3D yazıcıların endüstri devrimi yaşatması için oldukça işlevsel bir yapıya kavuşması ve kullanımının da yaygınlaşması gerekiyor. Bu türden birtakım emareler mevzu bahis olsa da, daha devrim niteliğinde bir değişime yol açacak seviyede bir durum söz konusu değildir. Ancak fırtına öncesi sessizlik misali 3D yazıcılarla ilgili tüm ihtimaller önemli bir tartışma konusu oldu ve masaya yatırıldı. Onlar arasında en ilgi çekenlerinden birisi de, yeni bir endüstri devrimi olup olmadığına dairdir.3 boyutlu yazıcı

3D yazıcılarla hayat mı kolaylaşacak?

Biliyorsunuz, geleneksel kitlesel üretimin insan odaklı olmaması ve tek tip ürünlerle insanları satın alma eğilimine zorlaması gibi karanlık dönemlerden geçildi. Aslında o dönemlerin karanlık olduğunu bu dönemdeki sosyolojik döneme kıyasla anlayabiliyoruz. O dönemdeki kitlesel üretimin doyum noktasına ulaşması büyük bir buhranı beraberinde getirdi. Daha sonra, tek tip modeller yerine daha zengin ve insan ruhunu okşayan ürünlerle üretimdeki doyum noktasının bir kat daha üzerine çıkılarak, tüketim kültürünü benimseyen bir kitle meydana getirildi.

Böylece bir sosyolojik durum var ve bu sefer tükenecek ve patlayacak olan kesimin tüketim kültürünü benimseyen kitleler olduğunu ifade edebiliriz. her şeye olan ihtiyacın peşinen getirdiği ekonomik ve maddi sıkıntılar nedeniyle kendi malını kendin üret mantığı oldukça ilgi duyulan bir şey haline gelmeye başladı. Böylece tüketen, üreticiye mecbur kalmadan kendi malını üretebilecek seviyeye şehir hayatında da gelebilecek. Böyle bir senaryo söz konusu olduğunda ise, üretim eskisi gibi yerel baza düşebilir ve bunun nasıl bir sosyolojik devrim niteliğini taşıdığını şimdiden kestirmek mümkün olmaz.

Ancak, 3 boyutlu yazıcılar üreticinin de elini güçlendirebilir ve mevcut üretim şeklinin daha ucuza mahal edilmesi şeklinde bir devrim gerçekleşebilir. Hem hızlı hem kaliteli hem de daha ucuza satın alınabilecek mal, tüketim kültürünü benimseyen kitlenin zenginleşmesini ve daha fazla mal almasını da mümkün kılabilir.