Akustik Mekanlarda Ses Yalıtımı

Akustiğin önem ifade ettiği alanlarda hem ses dalgalarının daha iyi yayılmasını sağlayacak hem de dışarıdan gelen gürültüyü engelleyecek ses yalıtım ürünlerinin tercih edilmesi gerekiyor. Çift katmanlı yalıtım uygulaması yapılarak akustik mekanlarda sessizlik sağlanabilir. Ayrıca sesin daha iyi dağılımı sağlanarak, yapılan çalışmalardan verim sağlanabilir. Akustik ses yalıtım ürünlerindeki fiyat değişimleri kalitesine göre değişebilir.

Akustik mekanlar ve izolasyon yöntemleri

Daha çok müzik ve stüdyo gibi alanlar için uygulanan akustik ses yalıtım sistemleri, geniş bir uygulama sahasına sahiptir diyebiliriz. Bunlardan en önemlisi müzik stüdyolarıdır.

  1. Müzik odası ses yalıtımı: sanatla ilgilenen kişilerin gürültüye asla tahammül edemediklerini ifade edelim. Öyle ki çalışma alanlarında en ufak bir gürültünün söz konusu olması, çalgı aletlerinden çıkan sesin alınamamasına veya yanlış alınmasına kadar farklı olumsuzluklar doğurabilir. Bu nedenle rahat bir ortamın sağlanabilmesi için ses yalıtımı sistemine ihtiyaç duyan odaların başında, müzik yapılan yerler geliyor. Hem çalgı aletlerinin sesinin daha iyi dağılmasını sağlamak hem de dışarıdan gelen sesi engellemek için akustik sistemler seçilerek izolasyon yapılmalıdır.
  2. Stüdyolar: Akustik ses yalıtım sistemine en çok ihtiyaç duyan mekanlar arasında stüdyolar da yer alıyor. Kayıt işlemlerinin yapıldığı alanda sesin daha net alınabilmesi akustik sistemlere bağlıdır. Kayıt esnasında dışarıdan herhangi bir sesin kayda geçmemesi için yüksek izole gücüne sahip uygulamalar yapılması gerekir. Sağır oda olarak da adlandırılan stüdyoların kesinlikle bariyerli akustik yalıtım sistemlerine ihtiyaçları vardır.
  3. Bar ve disko mekanları: Akustik ses yalıtım sistemine ihtiyaç duyulan alanlardan birisidir. Öncelikli olarak içerideki sesin dışarıdakileri rahatsız etmemesi için kaliteli bir ses yalıtım sisteminin kullanılması gerekir. Sesin mekanda eşit dağılımını sağlayacak akustik sistemleriyle de bardakilerin daha iyi bir ses performansı yaşaması sağlanılabilir. Bar ve disko gibi mekanlara uygulanacak akustik ses yalıtım sistemleri çift katmanlı olmalıdır.
  4. Radyo odası ses yalıtımı: Radyo yayınlarının yapıldığı alanların dışarıdan ses almaması gerekir. Böylece daha iyi bir yayın deneyimini dinleyicilere sunmak mümkün olabilir. Akustik sistemler ise, radyo sunucusunun sesinin daha kaliteli şekilde dinleyiciler tarafından alınmasını sağlar.
  5. Reji odaları: Ses düzenleme işlemlerinin yapıldığı odaların da mutlaka akustik sistemlerle izolasyonu yapılmalıdır. Dışarıdan gelecek seslerin orijinal sesi bozmaması için yüksek desibeldeki gürültüleri emecek çift katmanlı uygulamalar reji odaları için tavsiye edilir.

Gürültüler ve onlara yönelik önlemler

Şehirleşmeyle beraber gürültü sorunları iyiden iyiye ortaya çıkmaya başladı. Ses kirliliği, insan üzerinden birçok rahatsızlığa neden olabiliyor. Gün içerisinde yaşanan birçok farklı ses, stres yaratabiliyor. İnşaattan gelen sesler, araçların gürültüsü, dükkanlardan gelen ses kirliliği, sirenler, uçaklar ve daha fazlası kaliteli yaşamanın önünde duran engellerden bazılarıdır. Bunlara yönelik alınacak en iyi tedbir, ses yalıtım sistemleridir.

Binaların havalandırma sistemleri ve boşlukları, dışarıdaki seslerin daha yüksek bir desibelle apartmanlara uğramasına neden olur. Bu nedenle havalandırma sistemlerinde bir dizi tedbirlerin alınması, dışarıdaki seslerin azalması için uygulanmalıdır. Bu tedbirler arasında sesi emen sogurucu sistemleriyle havalandırma yüzeylerinin kaplanması yer alır. Bunların uygulanması halinde dışarıdan gelen sesin boşlukta titreşerek daha şiddetli bir şekilde apartmanlar içerisine dağıtılması önlenebilir.

Ev veya ofisleriniz içindeki gürültüleri engellemek için ses yalıtım sistemlerini kullanmak en iyi çözümdür. Evinizin duvarları ve tavanı için uygulanacak pratik yöntemlerle dışarıdaki seslerden kurtulmak mümkündür. Daha ferah ve huzurlu bir ev veya ofis ortamında yaşamak için gürültünün getirdiği negatif etkileri kırmalısınız. Ses izolasyon sistemleri, sağladıkları avantajlar sayesinde evinizde yaşam kalitenizi artıran atmosferi sunmayı başarıyor.

Ses yalıtımı ürünleri hakkında daha fazla bilgi almak için pys-akustik.com adresini ziyaret edebilirsiniz.