Hafıza Geliştirme Yolları Nelerdir?

Sağlam bir hafızaya sağlam bir özgüveni de tetikler. İnsanın öğrendiği bilgileri belleğine kayıt etmesi ve lazım olduğunda geri çağırabilmesi her ortamda söyleyebilecek mantıklı ve ikna edici bilgileri muhataplarına sunabilmesini sağlar. Bu ise, insan ilişkileri açısından gerek duyulan ve önem verilen yaşamsal bir süreç gibidir. Hafızayı geliştirme yöntemleri veya bilginin hafızaya kolay şekilde işlenip, hızlı şekilde çağrılabileceği yöntemler şunlardır:

1. Canlandırma yöntemi

Yapılan araştırmalara göre hafıza için en rahat belleğe aktarılabilen bilgiler görsel içerikli olanlardır. Daha önce izlenen bir filmin adını bir yerde gördüğümüzde sahneleri kafamızda canlanmayabilir. Ancak herhangi bir sahnesini gördüğümüzde filmi daha önce izlediğimize dair kanaat hasıl olabilir. Bunda beynin yazılı olana değil, görsel olana daha çok dikkat etmesi eğilimi yatar. Dolayısıyla bir bilginin canlandırılarak beyne kayıt edilmesi ve çağrılması daha kolaydır.

2. Kaliteli uyku ve doğru beslenme

Uyku düzeni bozuk insanların hafızaları da zayıftır. Bu nedenle düzgün bir uyku programına sahip olmalısınız. Gün içinde öğrenilen bilgiler uyku sırasında uzun süreli hafıza kayıt edilir. Ancak bu uyku kalitesiyle ilgilidir. Sigara, alkol ve aşırı yağlı gıdaların tüketilmesi de hafızaya etki eder. Mayalı ürünlerin çok fazla tüketimi de hafıza zayıflığına yol açabilir. B grubu vitaminlerin yer aldığı balık gibi besinlerin tüketimine önem verilmesi gerekir.

3. Egzersiz programı uygulama

Bu hem zihin hem de fiziksel egzersizdir. Spor yapmanın beyin kimyasına yönelik faydasının olduğu çok uzun zamanlardır biliniyor. Olumlu düşünmeye de etki eden spor, stresi azaltır ve bu da, hafızanın kuvvetlenmesi anlamına gelir. Ek olarak, yeni bilgilerin ve yeni şeylerin öğrenilmesi de hafızayı geliştirir. Bu nedenle hobilerin önemi oldukça büyüktür.

4. İlişkilendirme yaparak öğrenme

Öğrenilen yeni bilgilerin hafıza yararı var demiştik. Yeni bilgilerin kolay şekilde öğrenilerek hafıza katkı sağlaması için ilişkilendirme yöntemini kullanmak gerekir. Öğrenilecek bilginin sizde çağrıştırdığı görsel bir obje veya daha farklı bir imgeleme üzerine hafıza kazandırılması, hatırlamayı da kolay hale getirir.

Son olarak da şunu ifade edelim: Kitap okumak da hafızayı geliştirir. Roman türü kitaplar beynin iki lobunu da çalıştırır. Bu da, gelişimi sağlar.