Nasıl Mutlu Olunur?

Hayatın asıl gayesini mutluluk üzerine bina edilmesi sıkıntısız ve sorunsuz bir hayatın idealize edilmesinden kaynaklanıyor. Ancak çok fazla mükemmeliyetçi tavırların insanları mutsuz eden asıl neden olduğu pozitif psikolojinin ortaya çıkardığı kuramlar arasında yer alıyor. İnsanların mutlu olmasını sağlayan temel faktör ise, şükretmek…

mutlu olmak

Neden mutsuz oluyoruz?

Yakınlarımızdan birisini kaybetmemiz bizi acıya boğar ve mutsuz oluruz. Ancak bu tür bir olay bile bir ay sonra mutlu olmamızın önünde bir engel teşkil etmez. Bu türden bir acı yaşamamasına rağmen sürekli olarak kendimizi mutsuz hissediyor ve yaşam moralimizin düşüklüğünden şikayet ediyorsak, ruhsal sorunlardan bahsedilebilir.

Amaçsızlık, hedefin olmaması ve mutat olarak yerine getirilen alışkanlıkların zevk vermemesi nedeniyle derin bir depresyon halinin yaşanması normaldir. Modern çağda herkes için eğlence kültürü, pahalı araba ve tatil serileri, eşsiz ve sonu gelmeyen başarılar gibi algılar mutlu yaşamın en önemli sırları gibi hissettirildiği için sağlıklı bir düşünce sistemi bulunmayan kişilerin bu yanlış algılara kapılması muhtemeldir.

Yapılması gereken; medya ve televizyon tarafından modern çağın göz boyayan şekilliğinden çıkarak içsel bir yolculuğu başlatmaktır. Bu içsel yolculuk sırasında insan olmanın temel değerlerinin hatırlanması ve bu değerlerin hayata kazandırılması için pratiklerin hayal edilmesi gerekir. Nezaketli bir insanın korkak olarak algılandığı, diğerkamlık gösteren birinin ise enayi sayıldığı veya mütevazi bir kişiliğin aşağılık kompleksine sahip bir insan figürü olarak yansıtıldığı modern çağın dinamiklerinden kopamayan insan; şükredemez ve mutlu olmaz. Belki; oldum sanır.

Temel değeri yeniden keşif yolculuğuna başlayın

Birçok mutlu olma yarışında sizlere fikir sunacak yazıda; tavrınızı değiştirin, tatile çıkın, bencillik seviyesinde kendinizden başkasını düşünmeyin gibi pratikler önerilebilir. Ancak bunlarla mutlu olmak yerine günü kurtarabilirsiniz. İnsanın mutlu olmasını sağlayacak temel şey; değişim ve harekettir. Bu değişim ise, şeklen değil, öncelikle ruhen olmalıdır. Ruhsal durumu sürekli negatifte olan bir kişinin yeni kıyafet stiliyle kendisini mutlu etmeye çalışması problemi halının altına süpürülen pislik haline getirir. Günü gelince yeniden ortaya çıkar.

Sonuç olarak; insanı insan yapan değerleri yeniden hatırlamak ve hayatınıza kazandırmak zorundasınız. Nezaket, şükür, sevgi, diğerkamlık, fanilik, mütevazilik ve bunların yanında sizi harekete geçirecek cesaret, özveri ve güven duygularınızı da geliştirmelisiniz.